| Model Number | PBB2P-120W-IEC-12V | PBB2P-120W-IEC-24V | PBB2P-120W-IEC-48V |
| Input Voltage Range | 90-264 Vac | ||
| Nominal Input Frequency | 50-60 Hz | ||
| Input Current | 2.1 A typ. @ 115 Vac, 1.3 A typ. @ 230 Vac | ||
| Efficiency at 100% Load | 86% typ. @ 230 Vac | 88.5% typ. @ 230 Vac | 89.5% typ. @ 230 Vac |
| Leakage Current | < 0.5 mA @ 240 Vac | ||
| OUTPUT | |||
|---|---|---|---|
| Output Voltage | 12 Vdc | 24 Vdc | 48 Vdc |
| Output Voltage Adjustment Range | 10.8 - 13.2 Vdc | 21.6 - 26.4 Vdc | 43.2 - 52.8 Vdc |
| Output Current | 10.0 A | 5.0 A | 2.5 A |
| Output Power | 120 W max | ||
| Line Regulation | ± 0.5% @ 115 Vac & 230 Vac | ||
| PARD (20MHz) | < 120mVpp @ 0°C to +70°C < 360mVpp @ -30°C to 0°C |
< 150mVpp @ 0°C to+70°C < 450mVpp @ -30°C to 0°C |
< 200mVpp @ 0°C to+70°C < 600mVpp @ -30°C to 0°C |
| Hold-up Time | 10 ms typ. @ 115 Vac (100% load) 16 ms typ. @ 230 Vac (100% load) |
| MECHANICAL | ||||
|---|---|---|---|---|
| Case Cover / Chassis | SGCC / Aluminum | |||
| Dimensions (H x W x D) | 151 x 46 x 159 mm (5.94 x 1.81 x 6.26 inch) | |||
| Mounting Rail | Standard TS35 DIN Rail in accordance with EN 60715 | |||
| Input Connector | IEC Socket (with 2M IEC power cable) | |||
| Output Connector | 4 Pins (Rated 300 V / 20 A) | |||
| Wire Output | AWG 18-12 (Current rating can refer to “AWG Wire Table”) | |||
| Unit Weight | 0.53 kg (1.17 lb) | |||
| ENVIRONMENTAL | ||||
|---|---|---|---|---|
| Operating Temperature | -30°C to +70°C (-40°C Cold Start) | |||
| Storage Temperature | -40°C to +85°C | |||
| Power De-rating | > 40°C de-rate power by 1.67 % / °C @ 115 Vac > 50°C de-rate power by 2.5 % / °C @ 230 Vac |
| Cooling System | Convection | |||
| Operating Humidity | 20 to 90% RH (Non-Condensing) | |||
| Operating Altitude | 0 to 5,000 Metres (16,400 ft.) | |||
| PROTECTIONS | |||
|---|---|---|---|
| Overvoltage | < 17.4 V, SELV Output, Latch Mode | < 33.6 V, SELV Output, Latch Mode | < 64.8 V, SELV Output, Latch Mode |
| Over Temperature | Latch Mode | ||
| Short Circuit | Hiccup Mode, Non-Latching (Auto-Recovery when the fault is removed) |
| Protection Against Shock | Class I with PE connection | ||
| Galvanic Isolation |
Input to Output - 3.0 KVac |
| RELIABILITY DATA | ||
|---|---|---|
| MTBF | Telcordia > 700,000 hrs | SR-332 I/P: 115 Vac & 230 Vac, O/P: 100% load, Ta: 25°C | |
| Expected Cap Life Time | 10 years (230 Vac, 50% load @ 40°C) | |